20-21 вересня 2019 року у Вінниці відбулись Всеукраїнські командні змагання для молоді «Хакатон IТ-SCOUTS з робототехніки «Smart City».

Хакатон IТ-Scouts з робототехніки «Smart-City» - Всеукраїнські командні змагання, призначені для популяризації робототехніки та формування інноваційного середовища для розвитку технологій Смарт-сіті у Вінниці та в Україні. На хакатон завітали 19 команд, презентуючи різноманітні навчальні заклади вищої школи! Серед них: Вінницький національний технічний університет, Чернівецький національний університет ім. Ю. Федьковича, Харківський національний університет радіоелектроніки Одеська національна академія зв’язку ім. О. С. Попова, Національний університет "Львівська політехніка", Національний університет "Запорізька політехніка", Державний університет "Житомирська політехніка", Національний авіаційний університет, Чернігівський національний технологічний університет, Донбаська державна машинобудівна академія, та інші.

Організатором змагань виступила громадська організація "Технічний скаутський рух "IТ-Scouts" за підтримки Міністерства молоді і спорту України, Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької ОДА, Вінницької міської ради та Вінницького національного технічного університету. Захід проводився на майданчиках, наданих університетом та "Вінницьким молодіжним центром "Квадрат".

Протягом двох діб команди робототехніків перебували у Вінниці! 20 вересня 2019 року усі учасники з’явились на місці реєстрації у Вінницькому національному технічному університеті. Їх зустріла символічна фігура-символ хакатону – квазі-робот "IT-Scouts", добірка тематичних відео-роликів у супроводі вітальної кави у тренінговому центрі ВНТУ, а також знайомство з партнерами та організаторами змагань.

На урочистому відкритті учасників привітала Наталя Заболотна, директорка Департаменту молодіжної та соціальної політики Вінницької обласної державної адміністрації. Вона зауважила, що сьогоднішній захід спрямований на підтримку талановитої молоді у їхньому прагненні оволодіти сучасними цифровими технологіями. Саме тому державним установам необхідно якнайактивніше долучатись до подібних заходів, щоб міста країни ставали дійсно смарт-містами.

Сергій Павлов, проректор з наукової роботи ВНТУ, акцентував увагу присутніх на інноваційному русі, який існує у вищих технічних навчальних закладах України. Наукові розробки, створені тандемами учених та студентів, свідчать, що дослідницький азарт в стінах закладів вищої освіти існує і прагне до розвитку.

Володимир Романенко, директор Департаменту інформаційних технологій Вінницької міської ради, познайомив гостей Вінниці з проектом "Концепції інтегрованого розвитку м. Вінниці 2030". 5 візій Концепції можуть бути втілені у повному обсязі лише завдяки впровадженню інновацій, згенерованих талановитими інженерами України.

Костянтин Коваль, голова громадської організації "Технічний скаутський рух "IT-Scouts", нагадав про кращі робототехнічні розробки світу, створені лабораторією компанії Boston Dynamics. Зауважив, що хакатон IТ-Scouts з робототехніки «Smart-City» покликаний сприяти творенню інновацій та зростанню зацікавленості у здобутті інженерних знань молоддю на теренах України.

Після короткого урочистого знайомства хакатонівці рушили до "Квадрату". При цьому вони скористались smart-транспортом: поїздка відбувалась на трамваї "VinWay", розробці інженерів Вінницької транспортної компанії. Протягом подорожі гості міста почули коротку оповідь про визначні місцини та запрошення відвідати їх у вільний час.

У найбільшій залі "Молодіжного центру "Квадрат" учасники вперше побачили випробувальний полігон "Smart City" – змагальний майданчик з 6-ма завданнями для  роботизованих мобільних пристроїв. Навколо – робочі столи, за якими учасники мали можливість проектувати роботів, а також спеціально обладнані поверхні для паяння та інших налагоджувальних робіт. У сусідньому приміщенні – 3D-принтери, на яких, за потреби, учасники друкували необхідні деталі. Усі учасники заздалегідь отримали вимоги до роботів та опис завдань уявного міста. Зокрема, робот повинен був бути непромислового виробництва та мати габаритні розміри
400 мм х 300 мм х 300 мм. Учасники, маючи такі обмеження, продемонстрували розмаїття проектів: крім роботів на колесах, були роботи на гусеничному ходу і навіть шестиногі роботи-павуки. Для виконання певних завдань пристрої обладнали маніпуляторами найвигадливіших форм. При цьому потрібно було врахувати різноплановість завдань: в одному випадку необхідно втримати клешнями тонку нитку, у іншому – переставити з місця на місце вантаж, або прокрутити диск певну кількість разів, або натиснути на кнопку. Кожне виконане завдання  активувало певну дію у «розумному» місті: вмикало вуличне освітлення, запускало світлофор тощо.

Ознайомившись з полігоном та почувши критерії оцінювання, учасники приступили до роботи. Розробляючи роботів, команди мали можливість запускати їх на полігоні для експериментування. Зрозумівши проблематику поставлених завдань, вони повертались до столів, щоб командою обміркувати необхідні покращення у конструкції. Під час допрацювання у хід пішло все: і різноманітні радіодеталі, і деталі, надруковані на 3D-принтері, і ПВХ-пластик, і скотч,  і будь-що, що так чи інакше налаштовувало пристрій до виконання завдань на полігоні.

Тим часом бажаючі відвідали Ситуаційний центр Вінницької міської ради, який працює з використанням технології штучного інтелекту для розпізнавання образів. На сьогодні ця система, розроблена вінницькою ІТ-компанію, є найпрогресивнішою та найефективнішою серед аналогічних у даному напрямку. Група хакатонівців познайомилась з командою працівників, які, спостерігаючи одночасно за великою кількістю моніторів, оберігають спокій містян. Також на варті дві програми штучного інтелекту: "Вежа" відслідковує порушення на автомобільних шляхах, "Юла" (у тестовому режимі) – поведінку людей у натовпі. Гостей міста, як справжніх інженерів, зацікавили технічні характеристики та можливості системи.

Робота з розробки власних роботів «кипіла» і другого дня. На полігоні за звуковим сигналом стартував таймер і робот вирушав на почергове виконання завдань полігону Смарт-сіті. Важливо було проходити трасу не лише швидко, а й обережно: не зачіпляючи об’єкти інфраструктури смарт-міста. Учасники зосереджено керували пристроями, намагаючись виконати усі вимоги організаторів змагань.

Цього ж дня відбулась виставка роботизованих пристроїв у сфері "Smart City". Авторські розробки відзначались оригінальністю та майстерним виконанням. У підсумку організатори відзначили проекти навчальних закладів:
1 місце – Державний університет "Житомирська політехніка",
2 місце – Національний університет "Запорізька політехніка",
3 місця – Вінницького технічного коледжу та ВП НУБІП "Бережанський агротехнічний коледж".

Тим часом до "Квадрату" прибули члени журі Хакатону, викладачі профільних кафедр Вінницького національного технічного університету. Протягом фінальних заїздів журі оцінювали якість виконання кожного із завдань, причому знімались бали за дотики, зрушення та пошкодження будівель полігону. Руслан Белзецький, один з організаторів Хакатону, викладач ВНТУ, стежив за дотриманням умов при проходженні траси, а його колега Сергій Барабан оголошував черговість виступів. Учасники по черзі виставляли пристрої на стартову позицію і ті за сигналом таймера рушали вперед. Роботи, по-перше, вмикали освітлення у смарт-місті, далі – очищали шлях від перешкод, за тим – перемикали світлофор, щоб рушити на естакаду, наступні кроки – підняття на естакаду та прокручування диска на певну кількість обертів і, врешті, паралельне паркування між двома автомобілями. Запорукою успішного проходження полігону стали майстерність дистанційного керування та відповідне налаштування апаратної і програмної складових робота.

У Всеукраїнських командних змаганнях "Хакатон IТ-Scouts з робототехніки «Smart-City» 20-21 вересня 2019 р. у Вінниці визначено переможців у двох напрямках:
А – студенти закладів вищої освіти:
1 місце – команда "CHNU-Team" Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича у складі: Олексій Пшеничний, Олександр Дубовик, Анатолій Амарій, Володимир Бахтін;
2 місце – команда "M&T" (Microelectronic and Technology) Харківського національного університету радіоелектроніки у складі: Олексій Білоцерківець, Дмитро Корхов, Костянтин Меркулов, Сергій Руденок;
3 місце – команда "CheBots" Чернігівського національного технологічного університету у складі: Євгеній Куц, Віктор Кондрашевський, Олександр Велігорський, Руслан Дьогтяр

В – учні загальноосвітніх шкіл, гімназій, ліцеїв
1 місце – команда "It-Scouts" (збірна учнів ЗОШ м. Вінниці та Подільського науково-технічного ліцею для обдарованої молоді): Віталій Петушинський, Дмитро Шніпов, Руслан Агєєв, Михайло Катюшин;
2 місце – команда Вінницького технічного ліцею у складі: Володимир Гринюк, Денис Мальований, Богдан Янковський;
3 місце – команда Подільського науково-технічного ліцею для обдарованої молоді у складі: Сергій Сірак, Артем Чубатюк, Максим Король, Олег Новіцький.

Переможці отримали дипломи і цінні призи, усі учасники – сертифікати та подарунки. Цінні призи для переможців змагань були надані спонсорами: компаніями "Droid Technolodgies" та "Leobit".

Організатори та партнери Хакатону пообіцяли, що наступного року він обов’язково відбудеться повторно, щоб продемонструвати ще вищий рівень інноваційної активності у Вінниці та в Україні.

Для довідки:
IT-SCOUTS – технічний молодіжний рух, направлений на розвиток  і поширення інженерних навичок у молоді, STEM-освіти та інноваційних, інформаційних технологій в суспільстві.


Фото з Хакатону (Сергій Марков):
http://photo.vntu.edu.ua/album/372 ,
http://photo.vntu.edu.ua/album/374 ,
http://photo.vntu.edu.ua/album/375  та
http://photo.vntu.edu.ua/album/376


http://itscouts.vntu.edu.ua  | Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. 
Facebook: itscoutsvntu | Instagram: @it_scouts
https://www.facebook.com/events/492274231563146/

Корисно для навчання та працевлаштування