EnglishRussianUkrainian

Практичні поради для навчання за кордоном

1. ПОЧИНАЙТЕ ЗАЗДАЛЕГІДЬ
Якщо ви вже ствердилися в своїх планах отримати стипендію на навчання в Європейському Союзі, майте на увазі кілька речей.

Зазвичай заявки до європейських вищих навчальних закладів приймають у перші місяці року. Саме ж навчання (у разі позитивного рішення щодо заявки) розпочинається з вересня. Проте слід пам'ятати: процес визначення університету, програми, пошук супервайзера, підготовка пропозиції, з якою ви звернетеся до обраного вищого навчального закладу - все це займає багато місяців. Що раніше до часу подачі заявки ви почнете до цього готуватися, збирати інформацію про цікаві для вас стипендіальні програми, то більшими є ваші шанси на успіх.
Виберіть кілька програм, які становлять для вас потенційний інтерес з точки зору вашої спеціальності та кар'єрних перспектив після завершення навчання. Ознайомтеся з описом кожної, наприклад через її веб-сайт. Особливу увагу варто приділити змісту програми (він повинен відповідати вашим інтересам і очікуванням) та вимогам до кандидатів.
Зазвичай шанси на отримання стипендії високі, якщо ви:

 • не змінюєте кардинально свою спеціалізацію, тобто подаєте документи на відповідну вашій попередній освіті програму;
 • успішні у навчанні;
 • добре володієте іноземними мовами;
 • пишете дипломну роботу або досліджуєте актуальні наукові теми;
 • отримані в Європі знання сприятимуть розвитку культурних, економічних або політичних відносин між країнами ЄС та Україною.

2. ПОШУК УНІВЕРСИТЕТІВ ТА ПРОГРАМ
Інтернет. Більшість університетів та інститутів мають власні веб-сайти з інформацією про навчальні курси та можливості навчання на них для іноземних студентів. Зазвичай на цих сайтах можна завантажити й відповідні рекламні проспекти.
Друзі та знайомі. Так зване „народне радіо" є одним із цінних джерел інформації про той чи інший університет чи програму, плюси та мінуси навчання там. Сміливіше використовуйте соціальні мережі: на заклик про консультації зазвичай охоче відгукуються.
Особистий візит. Якщо випаде нагода, обов'язково завітайте до університету чи інституту, який попередньо відібрали. Інформація з перших рук завжди найнадійніша.
Асоціації випускників. Асоціації чи клуби випускників освітніх програм або вищих навчальних закладів тої чи іншої країни. Вони також можуть бути джерелом практичної інформації. Наприклад:

Щодо власне пошуку потрібного університету та програми, то є низка веб-сайтів із відповідними пошуковими системами. Ось деякі з них:

3. РЕТЕЛЬНО АНАЛІЗУЙТЕ ЗІБРАНУ ІНФОРМАЦІЮ
Отже, ви провели попередній аналіз освітнього ринку ЄС на предмет відповідності вашим потребам. Після цього варто зосередитися на низці університетів і програм, які вас зацікавили - можна відібрати шість - вісім. Далі провести детальне дослідження кожної програми. На цьому етапі слід напряму зконтактувати з університетами чи інститутами. Зазвичай вони мають підрозділи, що працюють з потенційними іноземними студентами.
Ретельно порівнюйте відібрані програми - вони можуть мати однакову назву, проте суттєво відрізнятися за змістом. Шукайте якомога більше інформації, пов'язаної з можливим навчанням: обов'язкові та факультативні дисципліни, час викладання кожної, кваліфікація викладачів тощо. Дізнайтеся про академічну підтримку, на яку можете розраховувати в тому чи іншому навчальному закладі: бібліотечні ресурси, доступ до Інтернет, наявність інституту наставників, розмір стипендій або відсоток плати на навчання, який там відшкодовують.
Уточнюйте питання щодо мови, розрахуйте принаймні приблизну вартість перебування на навчанні, оцінюйте плюси та мінуси географічного розташування університету.
Проаналізуйте курс чи програму на предмет цінності їх для продовження вашої кар'єри.

4. ОРІЄНТОВНИЙ ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ
Належним чином подані документи та їхня якість є найважливішими критеріями для ухвалення позитивного рішення щодо вашої заявки. Кожен вищий навчальний заклад має свої вимоги щодо цього, проте в головному вони тотожні. Нижче подаємо орієнтовний перелік документів, потрібних для заявки на навчання у європейських вищіх навчальних закладах.

 • Копія диплому про вищу освіту з додатком або академічна довідка про прослухані курси та отримані оцінки. Ці документи мають бути перекладені на відповідну іноземну мову й нотаріально завірені. Можливо, потрібно буде переклад резюме вашої дипломної роботи.
 • CV (резюме). Воно має містити вашу контактну інформацію, короткі відомості про отриману освіту, професійний досвід, знання іноземних мов і так далі. Зазвичай вимоги до змісту CV є на сайті програми. Якщо ні, то потрібну форму можна знайти в Інтернет або проконсультуватися щодо неї з компетентними в цьому людьми. Не насичуйте резюме незначною інформацією - вказуйте те вагоме, що справді може представити вас з кращого боку й відповідає вимогам кандидата на стипендію.
 • Есе (мотиваційний лист). Цьому документу приймальна комісія надає великого значення. Стандартний розмір листа - 500 слів. У ньому слід вказати свої академічні або професійні досягнення, після чого викласти аргументи на користь вашої участі в програмі. А саме: чому хочете навчатися у вибраній країні /університеті чи інституті; що конкретно бажаєте вивчати; як і де маєте намір застосувати отримані знання. Мотиваційний лист повинен засвідчити ваше вміння пояснювати, розмірковувати, переконувати та наводити аргументи. За ним має проглядатися ваша особистість.
 • Офіційне підтвердження знання іноземної мови. Наприклад IELTS або TOEFL для англійської, TCF / DELF / DALF - для французької тощо.
 • Рекомендації від викладачів по профільних предметах (одну - дві). їх треба перекласти на іноземну мову, вони мають бути підписані викладачем із зазначенням його наукових ступенів, контактного телефону та адреси електронної пошти.
 • Копія закордонного паспорту, який повинен мати достатній термін дії (три місяці після передбачуваної дати завершення перебування в країні СС);
 • Інші важливі документи: підтвердження професійних стажувань, участі та перемог в наукових олімпіадах тощо.

Джерело:
брошура "Навчайся в Європі!"
(Представництво ЄС в Україні, Київ, 2012)

Print PDF

Back to top
molodoj_predprinimatel.jpg
medium.jpg
76132811.jpg
fotolia_5144875_subscription_l.jpg

Copyright © Інститут інтеграції навчання з виробництвом 2017