EnglishRussianUkrainian

Вища освіта У Румунії

У Румунії здобуття вищої освіти забезпечується навчальними та дослідницькими установами, університетами, інститутами, академіями, консерваторіями та університетськими коледжами.

ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТ
Румунія (рум. Romǎnia)
- держава у південно-східній частині Європи, розташована переважно у басейні нижньої течії Дунаю. На сході омивається Чорним морем. Румунія межує з Молдовою, Сербією, Угорщиною, Болгарією та з Україною на півночі.
Румунія лежить на межі Центральної і Східної Європи та Балканського півострову. У ній тисячоліттями перетиналися політичні і культурні впливи цих трьох комплексів.
Румунія - парламентська республіка. Глава держави - президент, уряд очолює прем'єр-міністр. Законодавчий орган - двопалатний парламент, який складається із Сенату і Палати депутатів.
Державна мова - румунська, відноситься до групи романських мов. У муніципальних утвореннях, де частка етнічних меншин перевищує 20% населення, в якості офіційної може також використовуватися мова цих меншин.
До Євросоюзу вступила 1 січня 2007 року.
Державний сектор вищої освіти в Румунії включає в себе 49 вищих навчальних закладів з 324 філіями, в країні працюють також 20 приватних вузів. Румунія підписала Лісабонську конвенцію 1997 року про взаємне визнання європейськими країнами академічних кваліфікацій, вона також є учасником Болонського процесу.

Навчання у Румунії
Перший у Румунії вищий навчальний заклад - Академія Святого Савви - було створено у 1694 році. 1864 року відкрито Бухарестський університет (http://www.unibuc.ro/). Столиця сьогодні є найбільшим осередком вищої освіти в країні - тут у 21 вищому навчальному закладі навчаються близько 100 тисяч студентів.
Вищі навчальні заклади, як правило, складаються з декількох факультетів, університетських коледжів, відділень, кафедр і невеликих експериментальних лабораторій, що займаються науковими дослідженнями та експериментальним промисловим виробництвом. Ґрунтуючись на принципі самоврядування, університети можуть самостійно встановлювати графік навчання.
ПЕРШИЙ СТУПІНЬ. Базова освіта ділиться на два види:
Перший - це короткострокова університетська освіта протягом 2-3 років в університетських коледжах. Після закінчення навчання видається диплом, що засвідчує закінчення коледжу і здачу випускних іспитів (diploma de absolvire). Випускники коледжів можуть продовжити університетську освіту відповідно до умов, встановлених конкретним навчальним закладом.
Другий вид - це довгострокова університетська освіта, після завершення якої видається університетський диплом, еквівалентний ступеню бакалавра (diploma de licenţr).
ДРУГИЙ СТУПІНЬ. Другий ступінь вищої освіти пропонує спеціалізацію чи продовження освіти в університеті. Це навчання включає в себе:
- поглиблений курс (1-2 роки) для випускників університету, після закінчення видається диплом;
- магістерське навчання (1-2 роки) для випускників університету;
наукова аспірантура (2 - 3 роки), організована університетськими вченими радами, які функціонують самостійно. Навчання ведеться на міждисциплінарній основі та спрямоване на підвищення професійної спеціалізації;
- докторантура (4 - 6 років) пропонується університетами і дослідницькими інститутами у формі денного або вечірнього навчання.

СТИПЕНДІЇ ТА ГРАНТИ
Іноземні громадяни можуть отримати стипендії на навчання, які надаються Румунією в рамках двосторонніх угод з урядами відповідних країн. Стипендії та гранти на навчання в Румунії виділяються також іншими країнами та міжнародними організаціями.
Форму заявки можна отримати у відділах міжнародного співробітництва Міністерства освіти і наукових досліджень, в університетах Румунії чи в румунському посольстві. Копії всіх документів необхідно вислати до Міністерства освіти, наукових досліджень та інновацій або в обраний університет для того, щоб отримати офіційне підтвердження.
Заявку має бути надіслано до Румунії не пізніше 1 вересня для студенті в та випускників університетів; для аспірантів терміни відсутні. На медичних факультетах існує два терміни подачі заявок для аспірантів: 30 листопада і 31 березня.

ДЕ МОЖНА ОТРИМАТИ ДЕТАЛЬНІШУ ІНФОРМАЦІЮ:
Посольство Республіки Румунія в Україні

01030, м. Київ, вул. Коцюбинського, 8 тел.: +38 044 234-52-61, 234-00-40 факс:+38 044 235-20-25 www.kiev.mae.ro
Міністерство освіти, наукових досліджень та інновацій Румунії (Ministerul Educaţiei, Cercetǎrii şi Inovǎriid in Romania)
тел.:+40 21 314-26-80 факс: +40 21 312-66-14 www.edu.ro

Джерело:
брошура "Навчайся в Європі!"
(Представництво ЄС в Україні, Київ, 2012)

Зміст брошури

Друк PDF