EnglishRussianUkrainian

Вища освіта у Словаччині

У Словаччині на сьогодні діють 20 громадських вищих навчальних закладів, 3 державні та 10 приватних.


ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ
Словацька Республіка (словац. Slovenská republika, Slovensko
) - країна на сході Центральної Європи, межує з Чехією, Польщею, Україною, Угорщиною та з Австрією. З півночі та на північному сході оточена Карпатськими горами. Гориста місцевість становить понад 33% території країни.
Словаччина є унітарною державою та парламентською республікою з досить широкими повноваженнями президента. Він - глава держави й представляє її у зовнішніх відносинах. Президента обирають шляхом загальних прямих виборів на 5 років. Законодавчу владу представляє парламент - Національна рада Словацької Республіки.
До Євросоюзу Словаччина приєдналася 1 травня 2004 року.

Навчання у Словаччині
Вищі навчальні заклади в країні бувають трьох видів: громадські, державні та приватні. Вони також діляться на три типи: університетські, неуніверситетські та професійні, які мають право надавати лише бакалаврський ступінь вищої освіти. Найкращими вважаються університет ім. Коменіуса в Братиславі, Технічний університет в Кошице, Словацький технічний університет у Братиславі, Словацький сільськогосподарський університет в Нітрі, університет Павла Йозефа Шафарика в Кошице.
Наукові дослідження проводять у вищих навчальних закладах передусім університетського типу, у професійних інститутах та в Академії наук - головній науковій установі Словаччини з філіями у кількох містах.
Відповідно до чинного законодавства у Словаччині забезпечуються три рівні вищої освіти. Навчання на першому завершується присвоєнням випускникові ступеню бакалавра (bakalar), другому - магістра (magister), інженера (inzinier) та доктора медицини (doctorate medicine). Третій рівень веде до отримання ступеню доктора (doctorate/PhD).
Вступні вимоги до іноземних абітурієнтів не відрізняються від тих, що існують для громадян Словаччини. Рішення про зарахування до ВНЗ зазвичай ухвалюють на підставі середнього балу (відповідно до свідоцтва про повну середню освіту) і результатів вступних іспитів (деякі факультети враховують тільки останнє). Вступні іспити суттєво відрізняються залежно від обраної спеціальності й можуть бути письмовими, усними або у формі письмових тестів. У деяких вузах, наприклад в інститутах мистецтв, проводять також творчі конкурси.
Якщо ви не відповідаєте усім вимогам щодо зарахування до того чи іншого ВНЗ, вам можуть запропонувати пройти навчання на підготовчих курсах, включаючи курси словацької мови (яка є однією з найспорідненіших з українською). Наприклад, в Інституті словацької мови та академічної підготовки іноземних студентів - незалежному підрозділі університету ім. Коменіуса в Братиславі.
Критерії прийому встановлюються кожним факультетом. До нього слід звертатися за інформацією про правила зарахування та для подачі заяви. Інформація про навчальні програми, викладання за якими ведеться словацькою та англійською мовами, доступна на сторінках міжнародних відділів та факультетів в мережі Інтернет. Інформацію про розмір платні за навчання також можна отримати в міжнародних відділах університетів.

СТИПЕНДІЇ ТА ГРАНТИ
Іноземним громадянам доступні стипендії на неповні курси навчання, вивчення словацької мови, для стажування аспірантів / докторантів на основі міжвідомчих, міжурядових угод або в рамках угод про співробітництво між освітніми установами.
Інформація на інтернет-сайті: www.minedu.sk або www.studyin.sk
2005 року було затверджено Національну стипендіальну програму Словацької Республіки для підтримки обміну студентами, докторантами, викладачами вишів і науковими працівниками. її фінансує Міністерство освіти.

СТИПЕНДІЇ ДЛЯ ІНОЗЕМНИХ СТУДЕНТІВ, АСПІРАНТІВ, ВИКЛАДАЧІВ ВИШІВ І НАУКОВИХ ПРАЦІВНИКІВ
- стипендії для студентів іноземних вузів (як мінімум 6-го семестру навчання), прийнятих на часткове навчання у словацьких вузах за програмою магістра (на 1 - 2 семестри).
- стипендії для іноземних аспірантів, прийнятих на часткове навчання в аспірантурі в словацьких вишах, науково-дослідницьких центрах (від 1 до 12 місяців);
- стипендії для викладачів іноземних вишів і науковців для лекційного або дослідницького стажування у словацьких ВНЗ, науково-дослідницьких інститутах та неурядових організаціях на запрошення (від 1 до 12 місяців).
Претендентами на стипендії не можуть бути студенти, аспіранти, наукові працівники чи викладачі вищих навчальних закладів, які навчаються або працюють під час подання заявки у словацьких вишах, науково-дослідницьких інститутах або неурядових організаціях.
Інформацію про необхідні документи можна отримати на інтернет-сайті: www.scholarships.sk
Заявки приймаються в режимі он-лайн за 6 - 8 тижнів до крайнього терміну подачі документів. Зверніть увагу на те, що деякі документи треба надсилати поштою з урахуванням терміну їх доставки. Іноземним претендентам, які для в'їзду до Словаччини потребують візи, рекомендується при визначенні початку стажування враховувати час, необхідний для її отримання. Візову інформацію надають посольства Словацької Республіки.
Відбір іноземних стипендіатів проводить стипендіальна комісія, яку призначає міністр освіти. До неї входять представники Міністерства освіти, вищих навчальних закладів, Академії наук Словаччини та SAIA(Словацької академічної інформаційної агенції). Про рішення щодо надання чи відмови в наданні стипендії SAIA повідомляє претендентів електронною поштою протягом 6 тижнів, починаючи з дати закінчення прийому заявок. Затверджені стипендіати одержують поштою «Декрет про надання стипендії» і «Підтвердження прийняття стипендії». Довідку про прийняття стипендії необхідно підписати й відправити за адресою SAIA.
Адреса для подачі заявок:
SAIA, n. о., Namestieslobody 23, 812 20 Bratislava 1, Slovakia
Координатор програми для іноземних претендентів:
тел.: 00421 2 544 11 426, 436, факс: 004212 544 11 429
www.scholarships.sk

У разі отримання рішення про надання стипендії документи необхідно надсилати поштою, при цьому вони повинні бути доставлені до зазначеної дати прийому в SАІА (надсилати тільки оригінали документів). Оригінал листа-запрошення словацького ВНЗ або науково-дослідного інституту приймаюча установа може направити безпосередньо на адресу SАІА.

 

ДЕ МОЖНА ОТРИМАТИ ДЕТАЛЬНІШУ ІНФОРМАЦІЮ:
Посольство Словацької Республіки в Україні

01901, м. Київ, вул. Ярославів Вал, 34
тел.: +-38 044 272-03-10, 272-13-10,272-62-03; факс: +38 044 272-32-71
www.slovakia.kiev.ua Словацька академічна асоціація міжнародної співпраці (SAAIC)
неурядова організація, що працює спільно з Міністерством освіти Словаччини та координує освітні програми Європейського Союзу, включаючи "Еразмус" та "Леонардо да Вінчі".
www.saaic.sk
Інститут мовної та академічної підготовки іноземних студентів університету ім. Коменіуса
www.cdvuk.sk
Міністерство освіти Словацької Республіки (Ministetrstvo Školstva SR)
www.minedu.sk
Словацька академічна інформаційна агенція
(Slovenska akademicka informačna agentura – SAIA, n. o.)

www.saia.sk

Джерело:
брошура "Навчайся в Європі!"
(Представництво ЄС в Україні, Київ, 2012)

Зміст брошури

Друк PDF

Back to top
picture02.jpg
j0406830.jpg
56314546.jpg
cursos_jovenes.jpg

Copyright © Інститут інтеграції навчання з виробництвом 2017