EnglishRussianUkrainian

Мрієте про навчання в США? Фулбрайт допоможе!

Кожен громадянин України, який мріє розширити горизонти пізнання, може прийняти участь в конкурсах Програми ім. Фулбрайта. Переможці отримують фінансову підтримку для навчання чи проведення досліджень в кращих університетах США. Щоб перемогти, слід написати проект англійською мовою, у якому переконати експертів – твоя ідея та твої результати будуть корисні світу.

Програма заснована американським сенатором Вільямом Фулбрайтом. Він закликав долати географічні перепони між науковцями, викладачами та студентами з різних країн світу – заради ідеї ефективної взаємодії і співпраці. В Україні програма працює 22 роки, впродовж яких 850 талановитих українців набули нових знань закордоном. Кожен отримував фінансову допомогу впродовж терміну навчання, декотрі – мали ще й додаткові кошти для утримання членів сім’ї, які вирушили з ним. Повернувшись на Батьківщину, молоді люди досягали успіху в різноманітних галузях науки та в професійній самореалізації. Нині багато з них відомі всій країні: письменники Юрій Андрухович та Оксана Забужко, історик Ярослав Грицак, Міністр освіти і науки України Сергій Квіт.

fulbr-perem

Існує 6 фулбрайтівських програм для навчання, стажування й наукових досліджень. 
Fulbright Scholar Program
Програма триває від 3 до 9 місяців та призначена для кандидатів і докторів наук, аспірантів, діячів культури, бібліотекарів, журналістів, дослідників без наукового ступеню з досвідом роботи не менше 5 років.
Кінцевий термін подання документів 15 жовтня щороку.
Fulbright Faculty Development Program
Дослідницька програма стажування триває від 6 до 9 місяців та призначена для молодих викладачів та науковців, журналістів, фахівців з бібліотечної, музейної, архівної справи та спеціалістів у галузі управління культури.
Кінцевий термін подання документів 1 листопада щороку.
Fulbright Graduate Student Exchange Program
Навчання для здобуття ступеню магістра триває від 1 до 2 років. Програма призначена для студентів 3-6 курсів, випускників ВНЗ, аспірантів і молодих спеціалістів.
Кінцевий термін подання документів 16 травня щороку.
В Програмі ім. Фулбрайта можуть приймати участь студенти, науковці, практики з дисциплін гуманітарних, соціальних, точних, технічних, природничих. Докладніше – на сайті Програми.

Вирішивши долучитись до конкурсу, претенденти отримують завдання: написати проект, який зацікавить комісію з вітчизняних та американську експертів. Автор має обґрунтувати: пропонована тема – актуальна, над нею працюють науковці в Україні і закордоном, для її вивчення в українських вузах немає інформаційних матеріалів, обладнання, наукового керівника. Обов’язково слід спрогнозувати: як отримані знання і практичні навички можна застосувати, повернувшись додому. 
Рекомендації щодо створення проектів є на сайті Програми ім. Фулбрайта – для кожної програми вони свої. Інна Бариш радить:
- Краще писати проект в тому напрямку, в якому Ви вже працюєте – це збільшує ваші шанси. Якщо Ви раптово змінюєте спеціалізацію й починаєте займатись чимось іншим, то під час конкурсу програєте тим, хто почав раніше за вас. Головне в проекті: пояснити, чому потрібно обрати саме Вас?

До кандидатів, які приймають участь в конкурсному відборі, пред’являють всього 3 вимоги:
1) українське громадянство;
2) достатнє володіння англійською мовою;
3) зобов’язання повернутись в Україну на 2 роки після завершення програми.
Кастинг учасників конкурсу відбувається в 3 етапи:
1) рецензування проекту, яке здійснюється спочатку експертами України, а потім – США;
2) співбесіда англійською мовою (Scholar Program), співбесіда і складання тесту TOEFL iBT (Faculty Development), співбесіда і складання тесту TOEFL iBT та GRE General Test (Graduate Student Exchange).
3) прийняття рішення щодо гранту та визначення університету США, в якому переможець навчатиметься (займатиметься науковими дослідженнями, практикуватиметься).

Координатори програм допомагають пошукачам вирішувати всі фінансові й адміністративні питання. Вони відкривають візу, оплачують складання й перескладання тестів з англійської мови, компенсують кошти на проїзд до Києва і назад, консультують як поводити себе під час співбесіди. Їхні поради стануть у нагоді тоді, коли вирішуватиметься питання – в який університет США, до якого наукового керівника поїде переможець.
Інна дає пораду: слід заздалегідь потурбуватись про налагодження контактів з американськими викладачами та вченими. Наприклад, корисно було б відвідати сайти університетів, які цікавлять конкурсанта, й дослідити, хто і над чим там працює. Потім цим людям можна написати персонального листа, в якому висловити свої пропозиції, ідеї щодо співпраці. Це стане "плюсом" при оцінюванні проекту, бо свідчить про активну життєву позицію учасника й доводить, що інтерес до виїзду за кордон – не туристичний, а дійсно спрямований на отримання нових знань.

У Вінниці є кілька талановитих особистостей, які скористались можливостями Програми ім. Фулбрайта та співпрацювали з кращими університетами США.
Світлана Чугу (Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ) – University of Illinois, Urbana-Champaign, Champaign, IL, 1998-99
Олександр Недбалюк (Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ) – Louisiana State University and Agricultural and Mechanical College, Baton Rouge, LA, 2001-02
Світлана Кузьміна (Вінницький державний педагогічний університет
ім. М. Коцюбинського) – Southeast Missouri State University, Cape Girardeau, MO, 2009-10
Марина Лисунь (Вінницький державний педагогічний університет
ім. М. Коцюбинського) – M.A. Program in Linguistics University of Northern Iowa, Cedar Falls, IA, 2009-2011
Софія Мельник (Вінницький державний педагогічний університет ім. М. Коцюбинського) – MPA Program in Nonprofit Administration Arizona State University, Phoenix, AZ, 2009-2011
Олександр Зезюлін (Вінницький обласний наркологічний диспансер) – M.P.H. Program in Public Health
Максим Плахотнюк (Вінницький національний технічний університет) – Електроніка /Ph.D. Program in Electrical Engineering 2010-2013, University of Illinois at Chicago, Chicago, IL

Четверо молодих викладачів й дослідників вінницьких вишів - Наталія Слободянюк, Ніна Щеглова, Антоніна Брояка, Олександр Очередько - стажувались у американських університетах за Програмою Junior Faculty Development Program.

Докладніше:
www.fulbright.org.ua
Підписка на розсилку Програми імені Фулбрайта в УкраїніДрук PDF

Back to top
molodoj_predprinimatel.jpg
menedger.jpg
61.jpg
20120202-231119.jpg

Copyright © Інститут інтеграції навчання з виробництвом 2017