Як втілити у життя відкриття українських вчених?

Стартапи, спін-офф компанії, венчурні інвестиціїЩо потрібно для того, щоб українські технічні/технологічні стартапи досягали успіху на батьківщині винахідників, а не в Силіконовій долині? Ефективну систему розвитку спін-офф компаній пропонує Кедрик Уайт, американський економіст та інвестор, проректор з інновацій в Нижегородському державному університеті ім. Лобачевського.

Спін-офф компанії - компанії, створені на основі наукових розробок дослідників, які працюють в університетах. Щоб подібні компанії успішно розвивались в Україні, необхідна ефективна система венчурних інвестицій - приватних та державаних. Венчурні інвестиції - це капіталовкладення у нові ризиковані проекти, при чому кошти можуть бути як на 100% приватними, так і частково державними.

Вітчизняні венчурні інвестори очікують повернути вкладені кошти і отримати прибуток через 2-3 роки. Для спін-офф компаній 2-3 роки - період початкових дослідженть, патентування, створення прототипів. Як подолати цю суперечність пояснює американець Кендрик Уайт в інтерв'ю "Радіо Свобода".

Згідно з спостереженнями Кендрика Уайта, є кілька пояснень надскладної долі винаходів, зроблених вченими на пострадянському просторі:
1. В науковому середовищі немає розуміння сучасних технологічних трендів. Дослідники читають журнал Nature, але вони не мають можливості замовляти якісні маркетингові дослідження за окремими технологічними напрямами. Закордоном науковці з спін-проектами отримують доступ до маркетингових баз даних і можуть оцінити перспективність ідеї з точки зору ринку.
Наслідок: науковці не уявляють, що насправді користується попитом і що вже зроблено.
2. Відсутня державна підтримка на етапі початкових досліджень, під час патентування, прототипування.
3. Венчурні інвестори очікують повернення капіталовкладень через 2-3 роки, тоді як в світі стартапи починають давати прибуток на 6-8 році році життя.

Докладніше про роботу проректора з іновацій Кендрика Уайта - в статті "Мистер Уайт останавливает утечку мозгов".