Інститут інтеграції навчання з виробництвом
Кафедра інтеграції навчання з виробництвом

Вища освіта у Великобританії

  • Автор: Super User

Система вищої освіти Великої Британії пройшла перевірку часом і вважається зразковою. Вона надає значні переваги та розкриває великі можливості для випускників, особливо нині, коли англійська мова є мовою міжнародного спілкування.


ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ
Велика Британія (англ. Great Britain), повна назва Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії
- острівна держава, розташована біля північно-західного узбережжя континентальної Європи. Складається з Англії, Шотландії, Уельсу та Північної Ірландії. Останні три мають значний рівень автономії. Омивається Атлантичним океаном, Північним морем, протокою Ла-Манш та Ірландським морем.
Велика Британія - унітарна держава, конституційна монархія з парламентською системою управління. Спадковий монарх (нині це Королева Єлизавета II) має радше символічні функції й не відіграє суттєвої політичної ролі. Особливістю Великої Британії є відсутність у ній кодифікованої конституції. Під нею розуміється сукупність різних документів, що регулюють питання конституційного характеру, статути або акти парламенту, судові прецеденти, неписані звичаї та угоди. Британія вважається батьківщиною сучасної парламентської демократії. Столиця держави - місто Лондон, одне з найбільших у Європі й найважливіший світовий фінансово-економічний центр. Британія вважається батьківщиною сучасної парламентської демократії.
До Європейського Союзу приєдналася 1973 року.
У XIX ст. і в першій половині XX ст. Велика Британія була найпотужнішою економікою в світі й досі зберігає значний економічний, культурний, військовий, науковий та політичний вплив. Англія і Шотландія ще в XVII а. стали центрами наукової революції. Велика Британія очолила промислову революцію у XVIII ст.

Навчання у Великобританії
У Сполученому Королівстві більше сорока університетів. Оксфорд і Кембридж є провідними й найстарішими навчальними закладами, заснованими відповідно у XII і XIII ст. Найбільший на сьогодні Лондонський університет. Привабливими є також університети Единбургу, Лідса, Глазго, Бірмінгема, Ліверпуля та Брістоля.
Система вищої освіти Сполученого Королівства складається з трьох основних видів освітніх установ: університети, коледжі та вищі школи, а також художні та музичні коледжі. Раніше було усунуто межу, що розділяла університети та політехнічні інститути, останні також отримали статус і титул університетів. Вища освіта Великої Британії чотириступенева: бакалаврат, магістратура, докторантура та наукові дослідження.
Ступінь бакалавра - базовий курс вищої освіти. Триває 3 - 4 роки, після закінчення курсу студенти отримують ступінь бакалавра гуманітарних наук, бакалавра природничих наук або інших областей спеціалізації. У деяких університетах і коледжах вищої освіти після закінчення дворічного курсу навчання можна отримати диплом про вищу освіту (DiphE). У низці вишів студенти зобов'язані пройти вступний курс перед початком навчання на бакалавра. При навчанні за програмою, в якій чергується теорія і практика, потрібен додатковий рік для проходження практики на виробництві. В деяких університетах є інтенсивні дворічні курси навчання, студенти яких займаються і протягом канікул.
Ступінь магістра. Надається в результаті 1 - 2 років навчання після закінчення бакалаврату. Програма передбачає навчання в області спеціалізації. У деяких випадках ступінь присуджується за результатами письмових іспитів, але кандидатам зазвичай необхідно представити та захистити дисертацію. Іноді магістерський ступінь (наприклад, в Імперіал-коледжі в Лондоні) присуджується на першому ступені вищої освіти після 4 або 5 років навчання.
Ступінь магістра філософії, доктора філософії. Третій ступінь вищої освіти присвячено виключно дослідницькій діяльності. Після 2 додаткових років навчання в університеті та успішного захисту дисертації присвоюється ступінь магістра філософії (Master of Philosophy MPhil). Через 3 роки подальшого навчання після завершення магістерської програми кандидат може представити дисертацію на здобуття ступеня доктора філософії (Doctor of Philosophy – DPhil або PhD).
Наукові дослідження. Підвищений рівень докторського ступеню можуть здобути фахівці в області юриспруденції, гуманітарних та природничих наук, медицини, музики і теології після того, як здійснять певний обсяг дослідницької роботи.
Цілком імовірно, що британські коледжі й університети визнають свідоцтва про освіту, отриману вами в Україні. Найпростіший спосіб з'ясувати це - зв'язатися з навчальним закладом. Якщо це неможливо, зверніться до найближчого відділення Британської Ради або напишіть до Національного Британського інформаційного центру офіційного визнання свідоцтв про освіту (NARIC). Якщо у вас уже є український диплом про закінчення вищого навчального закладу, майте на увазі, що його академічна кваліфікація займає проміжне положення між "А-levels" GСЕ і ступенем бакалавра. У британських навчальних закладах вступні вимоги дуже різні, отож з таким дипломом можна вступити й на другий, і на передостанній курс університету, і навіть на постдипломний курс на отримання ступеню магістра. "Вартість" вашого диплому необхідно з'ясувати в приймальній комісії того університету, куди ви хочете вступити. Візьміть до уваги також, що існує й міжнародний бакалаврат (ІВ) - дворічний навчальний курс, що включає вивчення шести дисциплін.
На рівні післядипломного навчання британські університети мають право встановлювати власні правила прийому. Для такого навчання необхідно мати вчений ступінь першого щабля з відповідної дисципліни. Інколи потрібен досвід роботи, часом - на курсах, по закінченні яких ви одержуєте посвідку про право на викладання - досить тільки бажання викладати. Оскільки навчальна програма науково-дослідного курсу післядипломного навчання дуже вузькоспеціалізована, іноземним студентам пропонується спочатку пройти теоретичний післядипломний курс з обраної дисципліни, успішне завершення якого (ступінь магістра) може гарантувати місце на науково-дослідному курсі.

Стипендії та гранти
Міністерства Сполученого Королівства та уповноважені адміністрації Шотландії, Уельсу і Північної Ірландії, а також самі навчальні заклади, фонди, великі корпорації та інші британські організації надають іноземним студентам різноманітні стипендії та гранти. Розподілом стипендій займається Британська Рада - міжнародна некомерційна організація, яка є представником Великої Британії в області освіти та культури.
Для громадян України, що бажають навчатися на магістерських програмах у Великій Британії, Британська Рада розподіляє стипендії в рамках програми Chevening (British Chevening Awards). Кількість їх щороку зростає. Основні напрямки — екологія, право, фінанси, міжнародні відносини. На сайті www.britishcouncil.org/ukraine.htm ви можете вибрати стипендію, яка надається студентам України й підходить вам за рівнем освіти, області спеціалізації й типу навчального закладу.

СТИПЕНДІАЛЬНІ ПРОГРАМИ ЧІВНІНГ (Chevening Scholarships)
Стипендіальні програми Chevening надають можливість отримати магістерський ступінь або виконати короткострокову дослідницьку роботу. Стипендія Chevening покриває витрати на навчання, проживання, вартість авіаперельоту та поточні витрати на термін від 3 до 12 місяців. Пріоритетними сферами вивчення є: державне управління (включаючи охорону здоров'я та планування міста); міжнародні відносини (включаючи питання міжнародної безпеки); політологія, політичні дослідження, права людини, громадянське, конституційне і міжнародне право; правозастосування; журналістика (друковані ЗМІ, теле- і радіомовлення); зміна клімату і дослідження довкілля (включаючи сталий розвиток, захист навколишнього середовища, планування і менеджмент); енергетична безпека і поновлювані джерела енергії; наукові інновації, спрямовані на забезпечення сталого економічного розвитку, розвитку економіки й бізнесу, глобальної стабільності клімату; економіка. Докладніше на сайті Британської Ради: www.britishcouncil.org/ukraine.htm або безпосередньо на сайті програми Chevening www.chevening.com

ПРОГРАМИ ДЛЯ АСПІРАНТІВ І ДОСЛІДНИКІВ, МВА (Master of Business Administrator)
Основні програми, в рамках яких розподіляються стипендії для навчання на ступінь магістра:
- Програма дослідницьких стипендій для іноземних студентів (ORSAS). Стипендію терміном на один рік надають випускникам університетів для проведення дослідницької роботи. Крім цього, велика кількість освітніх установ вищої школи надають власні стипендії;
- Британські стипендії Chevening (Chevening Scholarships). Ці стипендії дають можливість отримати ступінь магістра або провести короткострокове наукове дослідження. Програма Chevening орієнтована на цілеспрямованих молодих професіоналів, потенційних лідерів, які бажають зробити свій внесок в розвиток України.
Докладніше: www.britishcouncil.org/ukraine-education-chevening-scholarships.htm

УКРАЇНСЬКА СТИПЕНДІАЛЬНА ПРОГРАМА В УНІВЕРСИТЕТІ КЕМБРИДЖУ (Cambridge-Ukraine Studentships)
Програма фінансує навчання українців на однорічному курсі магістратури в університеті Кембриджу за однією з 50 гуманітарних спеціальностей. Претенденти на стипендію повинні мати таку академічну освіту, що дає можливість навчатись у магістратурі, а також на високому рівні володіти англійською мовою.
Мета програми - надати можливість безкоштовного навчання найбільше талановитій українській молоді, яка не може здобути таку освіту власним коштом.
Цього року в університеті Кембриджу навчаються перші п'ять українських студентів. Прийом вступних заявок на 2012-2013 навчальний рік було завершено у грудні 2011-го. У вересні 2012 року розпочнеться конкурс заявок на 2013 - 2014 навчальний рік. Детальніше на сторінці Cambridge Overseas Trust.

ПРОГРАМА ОБМІНУ ДЛЯ ВЧИТЕЛІВ ТЕАСНЕR'S SСНЕМЕ
Програму пропонує українським викладачам UK Border Agency спільно з асоціацією британських коледжів HMC Projects (Headnasters' and Headmistresses' Conference). Найбільше затребувані спеціальності - математика, інформаційні технології, дизайн, музика, малювання, фізичне виховання. Викладачі англійської мови також запрошуються до участі в програмі, проте бажано, щоб вони мали супутню спеціальність.
Мета програми - дати іноземним учителям уявлення про філософію освіти в незалежних школах Великої Британії, допомогти їм зрозуміти британський спосіб життя та покращити рівень володіння англійською мовою.
Детальнішу інформацію можна отримати на сайті асоціації британських коледжів HMC Projects: www.hmc.org.uk/projects/teacher.htm

СТИПЕНДІАЛЬНА ПРОГРАМА МЕМОРІАЛЬНОГО ФОНДУ ДЖОНА СМІТА
British Council від імені фонду Джона Сміта пропонує взяти участь у стипендіальній програмі стажування. ЇЇ розраховано на 4 тижні. Програма включає вступний курс в Единбурзі; інтенсивний двотижневий курс в галузі політичних процесів держав розвиненої демократії; серію обговорень та зустрічей з професорами вищих навчальних закладів та адвокатами. Метою є продемонструвати, як формується і проводиться державна політика. Програма включає також восьмиденне індивідуальне стажування в низці державних і громадських організацій Великої Британії. Таким чином, вона націлена на зміцнення та розширення розуміння учасниками демократичного процесу та ефективного управління, а також формування групи молодих і перспективних лідерів у різних країнах світу.
Протягом стажування стипендіати мають підготувати власні проекти й продемонструвати їх на завершальному семінарі представникам Міністерства юстиції Великої Британії та Меморіального фонду Джона Сміта.
Докладніше на офіційному сайті Фонду Джона Сміта:
www.johnsmithmemorialtrust.org/web/site/home/home.asp або на сайті British Council: www.britishcouncil.org/ukraine-education-funding-john-smith.htm

ДЕ МОЖНА ОТРИМАТИ ДЕТАЛЬНІШУ ІНФОРМАЦІЮ:
Посольство Сполученого Королівства в Україні

01025 м. Київ, вул. Десятинна, 9
тел.: +38 044 490-36-60, факс: +38 044 490-36-62
www.ukinukraine.fco.gov.uk
Британська Рада www.britishcouncil.org/ukraine
Освіта у Великій Британії www.study-england.com.ua/ua
Британські стипендії Chevening www.chevening.com
Рада з міжнародної освіти
(The Council for International Education, UKCOSA)

www.ukcosa.org.uk
Міністерство освіти й професійної підготовки Сполученого Королівства
www.dfes.gov.uk
Університети Сполученого Королівства
www.univercitiesuk.ac.uk/pages/default.aspx
Асоціація університетів Британської співдружності націй
(Association of Commonwealth Universities)

www.acu.ac.uk
Університети Шотландії
www.universities-scotland.ac.uk
Інформаційна служба Ради незалежних шкіл
www.isc.co.uk

Джерело:
брошура "Навчайся в Європі!"
(Представництво ЄС в Україні, Київ, 2012)

Зміст брошури

Корисно для навчання

Корисно для працевлаштування

Зараз на сайті

На сайті 58 гостей та відсутні користувачі

Напрями

Корисне

Новини

Загальне

Про нас

Вінницький національний технічний університет
Інститут інтеграції навчання з виробництвом
Кафедра інтеграції навчання з виробництвом
тел. +38 0432 651 492
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
адреса: ауд. 101а, 209 ГУК, б. 95, Хмельницьке шосе, м. Вінниця, Україна