Вища освіта у Литві

Вищі навчальні заклади Литви пропонують програми різного рівня і тривалості. Існує два типи вишів: університети та коледжі - вищі навчальні заклади неуніверситетського типу. Нині у Литві функціонують 22 університети та 28 коледжів.

ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ
Литовська Республіка (лит. Lietuvos Respublika, Lietuva)
- країна на східному узбережжі Балтійського моря, найбільша з трьох балтійських держав. Межує з Латвією, Білоруссю, Польщею, та на південному заході з Росією (Калініградською областю).
Територія Литви складається з 10 повітів. У країні біля 3000 тисяч озер, 758 рік та 5 національних парків.
Литва - парламентська республіка з елементами президентської. Главою держави є президент, якого обирають всенародно на 5 років. Парламент - однопалатний Сейм.
До Євросоюзу Литва вступила 1 травня 2004 року.
У період найбільшої могутності Литовське князівство включало територію нинішньої Білорусі, велику частину сучасної України, частину західно-російських земель й простягалося від Балтійського до Чорного моря.

НАВЧАННЯ У ЛИТВІ
Вільнюський університет - найдавніший і найбільший вищий навчальний заклад Литви, великий науковий центр. Заснований 1579 року королем Стефаном Баторієм на базі єзуїтської колеги. Спочатку викладання велося латиною, в університеті вивчали теологію, філософію та право. У фондах його бібліотеки понад 5,3 млн. видань, серед них понад 178 тис. виданих у XV—XVIII століттях, понад 250 тис. рукописних документів (починаючи з XIII століття).
Литовські університети пропонують бакалаврські, магістерські та докторські програми, курси підготовки творчих професіоналів високого рівня, аспірантські програми, а також можливості для проведення наукових досліджень.
Університетська освіта в Литві триступенева:
I СТУПІНЬ. Базовий курс бакалаврату (bakalauras) або професійної підготовки фахівців зазвичай триває чотири роки.
II СТУПІНЬ. Спеціальна або магістерська освіта (magistras), інтегроване навчання. Після успішного закінчення базової програми можна продовжити навчання в рамках програм професійної підготовки тривалістю 1 -2 роки або магістерських програм тривалістю від 1,5 до 2років. Існують також інтегровані програми (поєднують перший і другий рівень університетської освіти) тривалістю від 5 до 6 років.
III СТУПІНЬ. Освіта в рамках третього ступеню націлена на підготовку дослідників (doktorantũra); художників, музикантів, викладачів мистецтвознавства (menoaspirantũra) і медичних фахівців (residentũra). Докторські програми тривають 4 роки і доступні кандидатам, які завершили другий рівень університетської освіти, а також мають аналогічний (докторський) рівень освіти. Після завершення курсу докторантури кандидат повинен публічно захистити докторську дисертацію. Програми докторантури організовують спільно університети та дослідницькі інститути.
ОСВІТА В НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДАХ НЕУНІВЕРСИТЕТСЬКОГО ТИПУ
Коледж - це вищий навчальний заклад, де акцент роблять на неуніверситетському прикладному навчанні (у рамках одного ступеня), здійснюють практичні дослідження та розвивають професійні навички. Випускники коледжу зазвичай можуть брати участь у програмах, метою яких є підвищення професійної кваліфікації. З 2007 р. у навчальних закладах неуніверситетського типу запроваджено вчений ступінь бакалавра.

СТИПЕНДІЇ ТА ГРАНТИ
Литовська Республіка щорічно пропонує іноземним студентам стипендії на участь у навчальних програмах (1-2 семестри) з литовських (балтійських) досліджень. За детальнішою інформацією про порядок і терміни подання заявок звертайтеся до Фонду підтримки студентських обмінів (Education Exchanges Support Foundation), який уповноважений Міністерством освіти і науки Литовської Республіки проводити програми обмінів, або до Посольства Литовської Республіки.

ЛІТНІ КУРСИ
Литва щорічно надає іноземним студентам стипендії для навчання на літніх курсах литовської мови та культури, які організовують литовські університети. Останній термін подачі заявок на такі курси -1 квітня. За детальнішою інформацією слід також звертатися до фонду або до посольства.

ДЕ МОЖНА ОТРИМАТИ ДЕТАЛЬНІШУ ІНФОРМАЦІЮ:
Посольство Республіки Литва в Україні

01901, м. Київ, вул. Буслівська, 21
тел.: +38 044 254-09-20, факс: +38 044 254-09-28
www.ua.mfa.lt
Фонд підтримки студентських обмінів (Education Exchanges Support Foundation)
вул. Гелезіно Вілко, 12, ІГ-01112, Вільнюс
тел.: +37 05 249-81-89, факс +37 05 249-71-37
www.smpf.lt
Міністерство освіти і науки Литовської Республіки
вул. Сіракауско, 151.Т-03105, Вільнюс
тел.: +37 05 219-01-23 / 26, факс: +37 05 219-01-00
www.smm.lt

Джерело:
брошура "Навчайся в Європі!"
(Представництво ЄС в Україні, Київ, 2012)

Зміст брошури