Які 8 компетентностей є ключовими з точки зору Європейської комісії в галузі освіти?

The Key Competences for Lifelong Learning, ключових компетенцій, soft skills, м'які навички8 ключових компетенцій вже 10 років є основою освітніх реформ у Європейському Союзі.

В 80-их роках у європейському освітньому просторі сформувалось розуміння, що високий рівень знань випускників шкіл та університетів не гарантує їм успішної професійної самореалізації. Саме тому у 2007 році з'явився документ "The Key Competences for Lifelong Learning – A European Framework": ключові компетенції для навчання протягом усього життя - перелік компетенцій, визначення та розширене тлумачення їхнього змісту.

8 ключових компетенцій:
1) спілкування рідною мовою;
2) спілкування на іноземних мовах;
3) математична компетентність та базові компетенції в науці і технологіях;
4) цифрові компетентності;
5) уміння вчитися;
6) соціальні та громадянські компетенції;
7) навички ініціативи та підприємництва;
8) культурна самосвідомість і самовираження.

"The Key Competences for Lifelong Learning – A European Framework" можна скачати за посиланням.

Вищевказані компетентності XXI століття поступово втілюватимуться у життя в українських школах та університетах. Частина їх на базовому рівні надається сучасною вітчизняною освітою: математична та природнича компетенності, володіння рідною мовою, знання іноземних мов та ІТ-грамотність. На думку Лілії Гриневич, міністра освіти та науки України, додатково необхідні "громадянська і соціальна компетентність, підприємливість і фінансова грамотність, наскрізні уміння, такі як навчання впродовж життя і критичне мислення".

Крім того "на останньому Світовому Економічному форумі було опитування роботодавців: що вам буде більше за все потрібно у найманих працівників у 2020 році? І всі вони говорять про м’які навички, які школа сьогодні зовсім не формує. І університет – теж не формує. Власне, критичне мислення, уміння вирішування комплексні проблеми, співпрацювати з іншими, емпатія – тобто те, чого сьогодні зовсім немає у навчальному процесі" (джерело: http://ua.censor.net.ua/r440800 )

З м'якими навичками, які надає Вінницький національний технічний університет своїм студентам, можна ознайомитись у навчальному посібнику "Навчальна практика" (автори Мельник О.В., Коваль К.О., Бурдейна О.В., Белзецький Р.С., Косарук О.М.) та у відповідному підрозділі сайту Інституту ІНВ ВНТУ.