Вища освіта в Греції

У Греції існують 18 вищих навчальних закладів університетського типу (АЕІ) і 14 вищих навчальних закладів технічної освіти (ТЕІ). Останні є невід'ємною частиною системи вищої освіти, але належать до неуніверситетського сектору.

ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ
Греція (грец. Ελλάδα - Еллада), офіційна назва Грецька Республіка - європейська держава, розташована на півдні Балканського півострова в Південно-Східній Європі та на кількох сотнях островів в Іонічному та Егейському морях. Близько 20% загальної території країни припадає саме на острови, найбільшими серед яких є Кріт, Евбея, Лесбос, Родос, Хіос, Кефаллонія, Корфу, Лімнос, Самос і Наксос. До складу Греції також входить автономна чернеча республіка Афон, розташована на півострові Халкідіки.
За державним устроєм Греція - парламентська республіка. Глава держави - президент, який обирається парламентом на п'ятирічний термін.
До Європейського Союзу Греція приєдналась у 1981 році.
Сучасна Греція - спадкоємиця культури Стародавньої Греції і вважається колискою західної цивілізації, батьківщиною світової демократії, західної філософії, основних принципів фізико-математичних наук, мистецтва театру та Олімпійських ігор. Грецька мова має найдовшу історію серед усіх мов індоєвропейської групи, адже нараховує 34 століття тільки писемного періоду. На основі грецької абетки виникли латиниця та кирилиця.
Багата культурна спадщина, географічне розташування роблять Грецію однією з найбільше відвідуваних країн світу.
Серед найпрестижніших університетів Греції - Національний університет імені Каподистрії, Афінський національний технічний університет, Салонікійський університет Аристотеля, Афінський університет економіки та бізнесу, Афінський аграрний університет, Афінська школа мистецтв, Університет «Пантеон», Університет Пірея, Університет Центральної Греції, Університет Македонії.

Навчання у Греції
Крім існуючих 18 вищих навчальних закладів університетського типу (АЕІ) і 14 вищих навчальних закладів технічної освіти (ТЕІ), у Греції існують також військові академії. Дипломи, видані випускникам деяких приватних вищих навчальних закладів, не визнаються державою.

Університетська освіта складається з трьох ступенів.
ПЕРШИЙ СТУПІНЬ: базовий курс (Proptychiakon Spoudes). Базові університетські програми тривають 4 роки, після їх закінчення випускникам присвоюється вчений ступінь Ptychio з відповідної галузі.
ДРУГИЙ СТУПІНЬ: магістратура (Metaphychiakon Spoudes). Післядипломна освіта першого рівня триває мінімум 4 семестри, після чого випускникові видається диплом про спеціалізовану післядипломну освіту. Така навчальна програма може бути пройдена в університеті або науково-дослідному інституті за кордоном, але ступінь присвоюється в Греції.
ТРЕТІЙ СТУПІНЬ: докторантура (Didaktorikes Metaphychiakes Spoudes). Ступінь доктора наук (Didakoriko) присвоюється після публічного захисту докторської дисертації. Робота здобувача має бути оригінальною і демонструвати прогрес в дослідженні обраної області. Тривалість навчання за програмою докторського циклу складає щонайменше 3 роки.
СТИПЕНДІЇ ТА ГРАНТИ
ДЕРЖАВНИЙ СТИПЕНДІАЛЬНИЙ ФОНД ГРЕЦІЇ (І.К.Y)

надає стипендії іноземним студентам для навчання на третьому циклі освіти і для постдокторських студій. Типи стипендій:
- стипендії для PhD студентів: 1 -4 роки;
- cтипендії для отримання магістерського диплому: 1-3 роки;
- постдокторські студії: від 6 місяців до 1 року;
- стипендії для вивчення грецької мови, літератури, філософії, історії мистецтва для викладачів цих дисциплін: від 6 місяців до 1 року;
- стипендії для відвідання семінарів зі спеціалізації "мистецтво": від 1 до 2 років;
- стипендії для збору інформації для написання дисертаційного дослідження в іншій країні: 1 рік.
Державний стипендіальний фонд Греції не визначає пріоритетних напрямків освіти. Єдиною умовою є наявність заявленої дисципліни в грецькому університеті, обраному кандидатом. Перевага надається тим, хто попередньо налагодив стосунки із грецьким університетом чи з професором з нього. Також важливим критерієм є знання грецької мови.
Програма з вивчення новогрецької мови і культури відкрита для студентів з Центральної та Східної Європи та з країн СНД. Студенти повинні мати базову вищу освіту з гуманітарних наук.
СТИПЕНДІЇ ФОНДУ ОЛЕКСАНДРА ОНАССІСА.
Цей фонд щорічно виділяє декілька стипендій для навчання у грецькій інтернатурі протягом 12 або 6 місяців. Існують також стипендії для літньої школи в Афінському технічному університеті та Салоніках.

ДЕ МОЖНА ОТРИМАТИ ДЕТАЛЬНІШУ ІНФОРМАЦІЮ:
Посольство Республіки Греція в Україні
01901, м. Київ, вул. Панфиловців, 10
тел.: +38 044 254-54-71, /72, факс: +38 044 254-39-98 www.mfa.gr.kiev
Міністерство закордонних справ Греції www.mfa.gr
Національний фонд стипендій (ІКУ) www.iky.gr
Міністерство у справах національної освіти та релігії www.ypepth.gr
Фонд Олександра Онассіса (Alexander S. Onassis Benefit Foundation) www.onassis.gr/index.php

Джерело:
брошура "Навчайся в Європі!"
(Представництво ЄС в Україні, Київ, 2012)

Зміст брошури