Вища освіта в Болгарії

Безумовна перевага навчання в Болгарії - визнання у Європі болгарського диплому про вищу освіту.

ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ
Республіка Болгарія - держава у Південно-Східній Європі. Розташована в східній частині Балканського півострова, на сході омивається Чорним морем. Межує з Румунією, Грецією, Туреччиною, Сербією та Македонією.
Адміністративно країна поділяється на 6 регіонів, які, своєю чергою, діляться на 28 областей.
Болгарія - парламентська республіка. Главою держави є президент, вищим законодавчим органом - Народні збори, виконавчим - Рада Міністрів (уряд).
Членом Європейського Союзу Болгарія стала у 2007 році.
Болгарія - невелика країна, але з винятково багатою природою. Тепле, чисте і спокійне море, гори, безліч мінеральних джерел з цілющими водами, пам'ятки культури й архітектури, живий, колоритний фольклор - все це приваблює туристів. Сотні готелів, ресторанів і розважальних закладів створюють умови для повноцінного відпочинку.

До системи вищої освіти нині входить 51 вищий навчальний заклад. З них 42 - це університети і спеціалізовані вищі школи, 41 - коледжі, інтегровані в єдину систему вищих навчальних закладів, і 9 - незалежні коледжі.

Відповідно до ухваленого у 1995 року Закону про вищу освіту в Болгарії запроваджено багаторівневу структуру академічних кваліфікацій:
- 3-річне навчання в інститутах і коледжах, по закінченню якого випускник отримує диплом про вищу освіту і кваліфікацію «спеціаліст»;
- 4-річне навчання в університеті, по закінченню якого випускник отримує ступінь бакалавра;
- 5 - річне навчання в університеті з подальшим присвоєнням ступеню магістра;
- 3-річна післявузівська підготовка з подальшим присвоєнням докторського ступеню.
Освітні програми різних типів та ступенів пропонують болгарські університети, спеціалізовані інститути й коледжі.
В університетах можна отримати ступені бакалавра, магістра та доктора з різних дисциплін, які належать до сфери гуманітарних, природничих, суспільних або технічних наук. Університети також ведуть широку науково-дослідницьку діяльність.
Спеціалізовані вищі школи передбачають насамперед вивчення однієї пріоритетної сфери. Програми відповідають освітнім і професійним вимогам для ступеня бакалавра.
На початку 1990-х років багато спеціалізованих вищих шкіл з гарною матеріально-науковою базою отримали автономію і свободу у виборі засобів і методів навчання. Більшість з них запровадили освітні програми для отримання всіх учених ступенів, стали активно співпрацювати з аналогічними установами при відомих європейських і міжнародних університетах, скоригували зміст курсів навчання відповідно до міжнародних стандартів та запровадили додаткові програми. У результаті цих реформ багато вищих шкіл було перетворено на університети.
Коледжі в Болгарії пропонують випускникам середніх шкіл навчання для здобуття певних професій і навичок. їх випускники, як правило, легко знаходять собі роботу.
СТИПЕНДІЇ
Іноземні громадяни можуть вступати до вузів на тих же умовах, що й громадяни Болгарії, якщо вони: постійно проживають в Болгарії; є резидентами іншої держави, що мають болгарське походження; мають статус біженців. Ці категорії абітурієнтів складають вступні іспити і зараховуються відповідно до державної квоти на поточний рік. У разі зарахування вони оплачують 30% від загальної вартості навчання, розмір якої залежить від обраної спеціальності.
Іноземні громадяни, які не належать до згаданих вище категорій, зараховуються до вузів за умови повної оплати своєї освіти.

ДЕ МОЖНА ОТРИМАТИ ДЕТАЛЬНІШУ ІНФОРМАЦІЮ:
Посольство Республіки Болгарія в Україні
01023, м. Київ, вул. Госпітальна, 1
тел.: +38 044 246-76-72,246-72-37, 235-22-02; факс: +38 044 235-51-19 www.mfa.bg/kyiv
Софійський університет Св. Климента Охридського www.uni-sofia.bg
Пловдивській університет www.uni-plovdiv.bg
Великотирновський університет Св. Кирила і Мефодія www.uni-vt.bg
Південно-західний університет (Благоєвград) www.swu.bg
Русенський університет www.ru.acad.bg
Тракійський університет (Стара-Загора) www.uni-sz.bg

Джерело:
брошура "Навчайся в Європі!"
(Представництво ЄС в Україні, Київ, 2012)

Зміст брошури