Як інтегрувати освіту і ринок праці?

Чому 80% безробітних - з вищою освітою? Чому немає безробітних токарів та газозварювальників? До чого призведе зменшення вивчення математики, фізики, хімії у школах та ВНЗ? Чи дуальна освіта - панацея від усіх бід?

Про ці та інші питання дискутували учасники Першої міської конференції «ОСВІТА І РИНОК ПРАЦІ» 30 листопада 2017 р. Представники усіх ПТНЗ та ВНЗ міста, департаментів освіти області та міста, департаментів економіки області та міста, підприємці та представники їх асоціацій, керівники студентських організацій, представники приватних шкіл, курсів зібрались, щоб в підсумку окреслити "дорожню карту" для вирішення ряду проблем, які турбують освітян, роботодавців, молодь та чиновників.

Освіта і ринок праці, Костянтин Коваль, ВНТУ, кафедра ІНВ, 2017

Виступи спікерів торкалися найактуальніших проблем. Владислав Скальський, заступник Вінницького міського голови, у вступному слові розповів про Проект «Інтегрований розвиток міста. Вінниця 2030», куратором якого він є. Теми виступів інших спікерів були такі:
- Що потрібно покращити, щоб зробити місто Вінниця більш привабливими для висококваліфікованих спеціалістів, в т.ч. робочих спеціальностей? (спікер: Павло Шеремета, засновник Майстерні Стратегій proryv.in.ua)
- Яким чином навчальним закладам необхідно готувати освітньо-науковий склад, щоб випускати спеціалістів з компетенціями та знаннями 21-го століття? (спікер: Олена Панич, експертка з вищої освіти, Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти; Реанімаційний пакет реформ)
- Як покращити реагування навчальних закладів та органів влади міста на потреби підприємств в кваліфікованих спеціалістах? (спікер: Надія Лисецька, підприємець, президент Вінницького клубу ділових людей, керівник центру підтримки бізнесу від Європейського банку Реконструкції та Розвитку)
-Як покращити співпрацю між вищими навчальними закладами, підприємцями та органами влади для підготовки кваліфікованих спеціалістів? (спікер: Костянтин Коваль, к.т.н., доцент, завідувач кафедри інтеграції навчання з освітою ВНТУ)
- Ринок праці, який він у Вінниці? (спікер: Лариса Шаульска, експертка Проекту напрямку «Економіка і ринок праці», декан економічного факультету ДонНУ, д.е.н., професор)
- Чому відбувається відтік талановитих учнів, студентів, спеціалістів з міста і як його припинити? Юрій Пасіхов, народний вчитель України, завідувач лабораторії інформаційних технологій КЗ «ФМГ №17 ВМР

Освіта і ринок праці, Костянтин Коваль, ВНТУ, кафедра ІНВ, 2017

На завершення виступів розгорілась незапланована дискусія, під час якої звучали думки про те, що дуальну освіту в Україні неможливо запровадити внаслідок зруйнованої промисловості, що у молоді завищені уявлення про заробітну плату для фахівців-випускників, про складність отримання практичного досвіду у компаніях, які знерухомлені вимогами українського законодавства, про руйнування математико-фізико-хімічної підготовки у школах та вузах, що стає причиною спрямованості економіки на торлгівлю, а не на реальне виробництво, тощо.

Освіта і ринок праці, Костянтин Коваль, ВНТУ, кафедра ІНВ, 2017

Після перерви тривала робота у 5-ти робочих групах, які мали такі теми для обговорення:
- Як припинити відтік кадрів? – заходи, відповідальні особи та організації, період виконання, необхідні кошти
- Як покращити співпрацю між навчальними закладами-підприємцями-органами влади? - заходи, відповідальні особи та організації, період виконання, необхідні кошти
- Як підвищити рівень володіння компетенціями 21-го століття серед науково-освітнього складу та керівництва освітньою галуззю міста? - заходи, відповідальні особи та організації, період виконання, необхідні кошти
- Як покращити обмін інформацією та комунікацію – навчальні заклади-підприємства-органи влади? - заходи, відповідальні особи та організації, період виконання, необхідні кошти
- Як наблизити освіту і науку до потреб міста в сфері підготовки спеціалістів проведення досліджень, в т.ч. аналіз ринку праці? - заходи, відповідальні особи та організації, період виконання, необхідні кошти

Освіта і ринок праці, Костянтин Коваль, ВНТУ, кафедра ІНВ, 2017

В підсумку було презентовано візуалізацію відповідей на питання: ЩО треба зробити у Вінниці (заходи)? ХТО це має робити (відповідальні особи та організації)? КОЛИ заходи мають відбутись (період виконання)? Та СКІЛЬКИ це коштуватиме (необхідні кошти)? Результати цих напрацювань стануть основою для розвитку освіти та ринку праці Вінниці та вінницького регіону.

Повний фотозвіт події - див. Альбом Фейсбук.

Короткий фотозвіт з Першої міської конференції "Освіта і ринок праці", 30 листопада 2017 р.

Освіта і ринок праці, Костянтин Коваль, ВНТУ, кафедра ІНВ, 2017 Освіта і ринок праці, Костянтин Коваль, ВНТУ, кафедра ІНВ, 2017 Освіта і ринок праці, Костянтин Коваль, ВНТУ, кафедра ІНВ, 2017