Інститут інтеграції навчання з виробництвом
Кафедра інтеграції навчання з виробництвом

ВНТУ та кафедра ІНВ на Парламентських слуханнях у Верховній Раді України

  • Автор: Super User

Які умови потрібні для інновацій? Якими є пріоритетні напрямки інноваційного розвитку? Чого не вистачає Україні, щоб рвонути уперед?

21 березня 2018 р. у Верховній раді України відбулись Парламентські слухання з теми: «Національна інноваційна система: стан та законодавче забезпечення розвитку».

Мета події:
- громадське обговорення стану та стратегічних напрямів інноваційного розвитку України,
- законодавчого забезпечення формування національної інноваційної системи України,
- визначення ключових завдань органів державної влади України, місцевого самоврядування та громадянського суспільства  щодо забезпечення ефективної реалізації поставлених завдань.

Степан Кубів, Перший віце-прем’єр-міністр Міністру економічного розвитку і торгівлі України,  зазначив кілька важливих тез:

«відсутність стратегії та виразних пріоритетів для розвитку інновацій зруйнували українську систему наукових досліджень, орієнтованих на подальшу реалізацію у виробництві і промисловості»
«українське законодавство надзвичайно вороже до інновацій, до практичних дій»
«потрібно законодавчо визначити поняття «стартап», а також створити систему фінансової і законодавчої ініціативи, передбачити законодавчу підтримку щодо оформлення патентів.

Лілія Гриневич, Міністр освіти і науки України, зауважила, що

інновації – це саме те, що визначає конкурентоспроможність держави, поділяє країни на країни першого та другого світу. Саме нерозвиненістю інноваційної екосистеми пояснюється 50-те місце України у Глобальному інноваційному індексі, який складається Всесвітньою організацією інтелектуальної власності (див. https://www.globalinnovationindex.org/analysis-indicator ) Між тим, одним з небагатьох позитивних прикладів є діяльність Національного технічного університету України «Київського політехнічного інституту» ім. І. Сікорського.

Участь у парламентських слуханнях взяли Михайло Кременюк, заступник голови обласної Ради, та Сергій Павлов, проректор Вінницького національного технічного університету. Вінниччину також презентували п'ятнадцятеро гостей: студенти, молоді науковці та керівники компаній і стартапів. Серед них - Костянтин Коваль, завідувач кафедри Вінницького національного технічного університету, керівник стартап школи “Sikorsky Challenge” м. Вінниці, член Ради молодих учених при Міністерстві освіти і науки України.

Костянтин Коваль, грунтуючись на своєму досвіді у становленні інноваційного руху у Подільському регіоні, сформулював ключові аспекти розвитку інноваційного підприємництва:

«Вельмишановні пані та панове!
Інновації змінюють світ, стартапи стають транснаціональними компаніями і щодня відбуваються надзвичайні відкриття у наукових лабораторіях. Україна обрала шлях розвитку інновацій і зміни моделі економіки з сировинної на високотехнологічну за зразками провідних країн світу.
Звісно, для досягнення цієї амбітної мети потрібні системні рішення у законодавстві. Дуже важливо, що інноваційна система держави обговорюється сьогодні різними стейкхолдерами. Як представник Ради молодих учених при Міністерстві освіти і науки України, завідувач кафедри у Вінницькому національному технічному університеті та керівник стартап школи  “Sikorsky Challenge” м. Вінниці, вважаю, найактуальнішим розробити державну Стратегію інноваційної України принаймні до 2030 року. Навчання інноваторів потрібно починати зі школи в межах реформи "Нова українська школа", школярів доцільно вчити мислити категоріями креативної економіки. Обдарована молодь – це надзвичайний капітал будь-якої країни. В університетах варто продовжувати якісну і доброчесну підготовку студентів, цілеспрямовано навчаючи їх інноваційному підприємництву, особливо в інженерних навчальних закладах, щоб наукові розробки молодих науковців та наукових шкіл масово комерціалізувались, відбувався безперервний трансфер технологій та науковці залучали гранти й інвестиції для нових інноваційних розробок світового рівня.
Для цієї ідеалізованої моделі критично необхідні дві речі:
-    дбати про людський капітал, інвестуючи в нього від школяра до професора;
-    розвивати екосистему підтримки інновацій, підтримуючі стартап школи та акселератори, бізнес-інкубатори, венчурні інвестиційні фонди, бізнес ангелів, різноманітні ІТ хаби, кластери, креативні простори, технологічні та індустріальні парки  тощо.
Партнерами державних органів влади в цьому процесі є бізнес-компанії, зацікавлені у розбудові економіки, орієнтованої на високу додану вартість готової продукції та органи місцевого самоврядування в зв’язку з децентралізацією та наявність значного фінансового ресурсу на місцях. Світовий тренд урбанізації, де міста визначають перспективи цілих держав, спонукає до масштабного запровадження інноваційних проектів у територіальних громадах.
Підсумовуючи. Україна – космічна держава з потужним науковим фундаментом, але інерцією у 27 років, тому що багато розробників досі живуть в уявлені планової економіки. Проте, це пройдений етап і саме тому сьогодні молоді науковці, інноватори, стартапери потребують цілеспрямованої державної підтримки та співпраці з органами місцевого самоврядування в інтересах мешканців громад. Адже керівники міст, які стратегічно розвивають ввірені їм в управління територіальні громади, засновують місцеві інноваційні екосистеми та вибудовують системну роботу з усіма зацікавленими у розвитку інноваційної економіки міст та держави в цілому. Дякую за увагу.»

Учасники Парламентських слухань відчули себе дотичними до розбудови в Україні нової економіки з високої додаю вартістю готової продукції.

Але спробувати себе в інноваційному бізнесі може кожен! Для цього варто долучитись до навчання у стартап школі Sikorsky Challenge” м. Вінниці та започаткувати власний стартап. Наразі продовжується відбір команд, готових презентувати власні розробки безпосередньо на цьогорічному випуску ( http://startup.vntu.edu.ua/  ).

Між тим, переможець минулого року з стартапом «Smart Window», спільно з керівником стартап школи, продовжує залучати інвесторів для створення діючого прототипу, що в умовах діючого законодавства є зовсім не тривіальним завданням.

Фотозвіт з Парламентських слухань на тему «Національна інноваційна система: стан та законодавче забезпечення розвитку» 21 березня 2018 року.

Корисно для навчання

Корисно для працевлаштування

Зараз на сайті

На сайті 58 гостей та відсутні користувачі

Напрями

Корисне

Новини

Загальне

Про нас

Вінницький національний технічний університет
Інститут інтеграції навчання з виробництвом
Кафедра інтеграції навчання з виробництвом
тел. +38 0432 651 492
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
адреса: ауд. 101а, 209 ГУК, б. 95, Хмельницьке шосе, м. Вінниця, Україна